NIEUW – FN Browning waardeert overgenomen Franse munitiefabrikant Sofisport op 361 miljoen euro

De Luikse vennootschap FN Browning verhoogt zijn kapitaal met 361 miljoen euro tot 468 miljoen euro. Die kapitaalverhoging gebeurt door de inbreng van de Franse groep Sofisport, de wereldleider in jachtmunitie. Sofisport werd precies een jaar terug overgekocht door FN Herstal dat daarmee de grootste overname ooit uit zijn geschiedenis realiseerde. De groep FN, volledig in handen van het Waals gewest, is gekend als leverancier en verkoper van militaire wapens. Maar het bedrijf is met het merk Browning ook een wereldspeler op de markt van jacht- en sportwapens. Sofisport is dan weer een producent van munitie voor die wapens. De combinatie Browning en Sofisport staat nu meteen voor de wereldleider in jacht- en sportwapens. Uit de huidige operatie blijkt dat FN Herstal om en bij één keer de omzet van Sofisport heeft betaald om het bedrijf in handen te krijgen.
Sofisport was tot voor de overname door FN in handen van een niet nader genoemde Franse familie. Yves-Thibault de Silguy, die in de jaren 90 nog Europees commissaris voor Economische Zaken en Financiën was, fungeerde als voorzitter van de raad van bestuur van de groep. Sofisport en zijn dochterondernemingen Nobel Sport, Cheddite, Eley Hawk en Sofiam produceren en verkopen hun eigen merken van jacht- en sportmunitie, evenals componenten voor munitie, zoals kruit, slaghoedjes en hulzen. Ze produceren ook munitie voor externe merken. In 2022 nam Sofisport zijn Spaanse concurrent Maxam over. Het familiebedrijf telt ongeveer 1.000 werknemers, verdeeld over 15 locaties in Frankrijk, Italië, Spanje, het Verenigd Koninkrijk en Canada. De volledige groep is goed voor een omzet van een kleine 400 miljoen euro wat dus gelijk loopt met de waardering die het bedrijf krijgt bij de opname in FN Browning.
FN Browning heeft meer dan 3.000 werknemers en zeven productielocaties in België waaronder Herstal en Zutendaal, Portugal, Finland, de Verenigde Staten en het Verenigd Koninkrijk. De Waalse groep boekte vorig jaar 934 miljoen euro omzet tegenover 908 miljoen in 2024. Met Sofisport erbij zal de groepsomzet uitkomen op 1,3 miljard euro. FN Browning is dus duidelijk groter dan Sofisport. De overgenomen Franse groep zal een derde divisie vormen in de FN-groep, die tot nu toe maar sporadisch actief was in het segment van jacht- en sportmunitie. De andere divisies van FN richten zich op lichte wapens en op wapens voor de jacht en sport, met als bekendste namen Browning en Winchester. De belangrijkste dochter van FN Browning situeert zich in Morgan, Utah in de Verenigde Staten, zoals bekend het meest liberale Westerse land voor wapenbezit. Vorig jaar keerde die Amerikaanse dochter een dividend uit van 102 miljoen euro aan het Luikse moederbedrijf.