
Het chemieconcern Ravago boekte vorig jaar een winst van 66 miljoen euro tegenover 78 miljoen het jaar daarvoor. Maar belangrijker is dat de eigenaar van Ravago, de ondernemer Theo Roussis, in september vorig jaar besloot dat zijn bedrijf 5,3 % van zijn eigen aandelen zou inkopen voor een bedrag van 300 miljoen euro. Roussis waardeert daarmee zijn multinational op 5,6 miljard euro. Meteen onderlijnt hij daarmee ook dat Ravago het grootste Belgische niet-beursgenoteerde industriële privé-bedrijf is, wereldwijd goed voor 50 productie eenheden in 60 landen, samen goed voor meer dan 10.000 werknemers. Een herberekening brengt het vermogen van de familie Roussis op 5,9 miljard euro, goed voor de 5de plaats in onze ranglijst.
De naam Ravago is de afkorting van de Kempense ondernemer Raf Van Gorp. Die begon ooit als kleine aannemer in Arendonk. Hij groeide echter mee met de golf van industriële investeringen die in de jaren 1960 en 1970 de Kempen overspoelden. Nogal wat chemische multinationals vestigden zich in die jaren in de Antwerpse en Limburgse Kempen. Van Gorp begon als aannemer maar schakelde al snel over naar het recycleren van het plastiek afval dat gepaard ging met het productieproces. Nu is Ravago Plastics zelf uitgegroeid tot een wereldspeler die actief is in de recyclage van plastiek, de productie van plastieken voorwerpen en de handel in kunststofgranulaten.
Raf Van Gorp overleed in 1993. De leiding van het bedrijf kwam daarna terecht bij Theo Roussis, een ondernemer van Griekse afkomst die gehuwd is met dochter Gunhilde Van Gorp. Beiden ontmoeten elkaar voor het eerst in 1979 in Madrid. De dochter van de Ravago- stichter en de zoon van een Griekse olijvenhandelaar uit het West-Griekse Spolaïta komen er beiden verder studeren en zitten samen in een klas van tien. Ze worden verliefd en Roussis komt mee naar België. Hier wilde Roussis, die biochemie had gestudeerd in Athene, aanvankelijk in de labo’s van Janssen Pharmaceutica werken. maar zijn echtgenote haalt hem binnen in het familiaal bedrijf. Tot Raf Van Gorp in 1993 plots overlijdt en Roussis en zijn vrouw het roer halsoverkop moeten overnemen. Roussis wordt CEO, zijn vrouw voorzitter. ‘Dat was een grote schok, want zijn sterke persoonlijkheid overheerste alles’, zo vertelt Roussis daarover. ‘Hij was de referentie van het bedrijf. Van de ene dag op de andere moesten mijn vrouw en ik met die nieuwe realiteit omgaan.’ Op vandaag zijn ook hun zoon en dochter bestuurder van de groep. De zoon Axel is ondertussen ook CEO van de groep geworden.
De groei van Ravago loopt ook over overnames, iets wat vorig jaar nog werd bevestigd. Het chemieconcern realiseerde toen zes overnames waarvan vijf transacties in de chemicaliëndivisie. Het gaat daarbij om vijf kleinere bedrijven. Overname nummer zes is DRI Rubber, gevestigd in Nederland en in de VS en gespecialiseerd in de recyclage van rubberafval uit de bandenindustrie en de productie van met vezels versterkte rubberverbindingen. In eigen land participeert Theo Roussis met Ravago onder meer in de projectontwikkelaar Cores. Die kreeg in 2023 een lening van 15 miljoen euro van Ravago en keerde vorig jaar aan zijn aandeelhouder een dividend uit van 2,5 miljoen euro.