
De in Oostenrijk woonachtige wetenschapper Stefaan Missinne is op het spoor van een historische sensatie. Missinne presenteerde eind oktober in Wenen de “oudste cartografische ‘geboorteakte’ van Amerika”. Volgens zijn onderzoek dateert een Franse wereldkaart uit 1508 en ze is daarmee minstens acht jaar ouder dan de ‘Waldseemüller’-kaart, die tot nu toe als de oudste afbeelding van het Amerikaanse continent gold. De kaart die Missine nu ontdekte werd in de New York Public Library bewaard waar ze nauwelijks enige aandacht heeft gekregen. Amerika heeft nu een nieuwe cartografische geboorteakte. “Daarmee is de tot nu toe oudste afbeelding van Amerika, de uit Duitsland afkomstige ”Waldseemüller-kaart” die in 1901 door een priester werd ontdekt, als het ware onttroond.” aldus Missine. “Mijn vondst van deze verborgen schat is ook een bijdrage aan de viering volgend jaar van de 250ste verjaardag van de Amerikaanse Onafhankelijkheidsverklaring uit 1776.”
De Belg Missinne, die ook lid is van de Britse “Royal Geographic Society”, spreekt van een “doorbraak” in de zoektocht naar de eerste wereldkaart waarop het in 1492 door Christoffel Columbus ontdekte continent met de naam Amerika wordt aangeduid. “De ‘Waldseemüller-kaart’, die tot nu toe in de VS werd gepresenteerd als de geboorteakte van Amerika, is volgens het watermerk en een Duits gedicht uit 1515 op de achterkant van de kaart een herdruk op hergebruikt papier uit de periode na 1516.” aldus de vorser. Deze kaart werd in 2001 voor 10 miljoen dollar verkocht door Johannes Fürst zu Waldburg-Wolfegg und Waldsee en later tijdens een staatsceremonie overgedragen aan de Congresbibliotheek in Washington D.C. Daar wordt de kaart jaarlijks door twee miljoen bezoekers bekeken.
Na jarenlang wereldwijd onderzoek stuitte Missinne in de “Public Library” in New York op de kaart van Louis Boulangier. Die Franse cartograaf produceerde de kaart rond 1508 in zijn geboortestad Albi in Zuid-Frankrijk. Hij gebruikte daarbij dezelfde schaal van 1:80.000.000 die Leonardo da Vinci gebruikte voor zijn met eiwit aan elkaar geplakte struisvogelei-globe uit 1504 en diens ontdekking van globestrips uit 1490. Boulengier heeft de hele wereldbol op 12 stroken weergegeven. De naam “Amerika” verschijnt als “nieuw ontdekt” – in het Latijn “noviter reperta” – helemaal in het oosten, in de buurt van Japan, omdat de Stille Oceaan nog onbekend was, als een driehoekig gebied omgeven door vele onbekende eilanden.
Missinne presenteerde zijn ontdekking begin deze maand tijdens een lezing op uitnodiging van de Oostenrijkse Landesverteidigungsakademie (LVAk) in Wenen. De door hem vergrote kaart werd plechtig onthuld door Franse en Amerikaanse militaire attachés in aanwezigheid van diplomaten uit Oostenrijk, het Vaticaan, Zwitserland, Portugal, Spanje, Polen, Noorwegen, Kroatië en Turkije. Het origineel van de kaart werd in 1881 op een veiling in Parijs gekocht door de Amerikaanse verzamelaar Charles H. Kalbfleisch en kwam in 1889 in de collectie van de “Public Library” in New York terecht.