Hij wordt omschreven als één van de belangrijkste influencers en een grote speler op onder meer YouTube en Instagram. Maar de 33-jarige Average Rob, aka Robert Van Impe, wil meer zijn dan dat. Deze zomer kwam hij naar buiten als ondernemer en wel met een product dat veelvuldig voorkomt in deze lijst: bier. Met twee vrienden lanceerde hij het biermerk “Tout bien”, samen met de Limburgse broers Martens en hun gelijknamige brouwerij, de tweede grootste van België na AB Inbev. Blijkbaar zonder veel moeite kon hij een aantal Rijkste Belgen aantrekken als investeerder met op kop Marc Coucke, noblesse oblige, gevolgd door de CEO van Lotus Bakeries Jan Boone, de CEO van Hubo Erwin Van Osta, maar ook techondernemers waarbij Louis Jonckheere, ex-Showpad en huidig CEO Wintercircus. Ook Anthony De Clerck, medeoprichter van Dovesco, nam deze zomer deel aan de investeringsronde. Een indrukwekkend verhaal, maar toch. Al snel volgde een klacht van distributeur Alcobrands die stelt dat Tout Bien zijn contract heeft verbroken. De zaak zit nu voor de rechtbank.
Bier brouwen kan een lucratieve business zijn, dat bewijzen de vele brouwers die aanwezig zijn in onze lijst, met op kop AB Inbev gevolgd door Duvel. En bier is marketing. Marc Coucke was de eerste om dat te onderlijnen met als resultaat deze merkwaardige video waarmee Robert Van Impe zijn investering voorstelt.
Tout Bien was vorig jaar te koop op 300 evenementen en dit jaar moeten dat er 500 zijn. Samen met zijn twee partners bouwde Van Impe het merk de voorbije vier jaar uit tot een productie van 7.000 hectoliter. Naast pils brouwt het een rood bier en een niet-alcoholische versie. Tout Bien verkocht als micromerk in totaal al 4 miljoen blikjes bier. Om bijkomende investeringen in ontwikkeling en verkoop te financieren kwam er dus een kapitaalronde.
De ambitie van Tout Bien is niet gering. “Concreet willen we tegen 2028 elf miljoen pintjes verkocht hebben, één voor elke inwoner van ons land. Op termijn willen we ons in de top 3 van Belgische pilsen vestigen en wie weet zelfs in de Europese top.” zo zei Van Impe daarover. En zijn verhaal slaat duidelijk aan, zo blijkt. De man is ook niet vies van enige agressieve marketing. Zo stapte hij in een campagne van het Rode Kruis waarbij nieuwe bloedplasma donoren tussen 18 tot 25 jaar oud als geschenk twee blikjes Tout Bien kregen waarvan ééntje 0% alcohol. Tot grote ergernis van het Vlaams expertisecentrum voor Alcohol en andere Drugs dat bier doneren een slechte zaak vindt. Maar wel meteen goed voor nieuwe aandacht op alle sociale media. Ondertussen was Tout Bien te koop op de Gentse Feesten en verscheen Van Impe, aka Average Rob, op de mainstage van Tomorrowland.
Bier brouwen is één zaak, dat aan de man brengen nog een andere. Zo moet Tout Bien in alle grootwarenhuizen terecht komen. En precies daar zit nu een eerste steentje in de schoen van het jonge biermerk. Deze week verscheen Van Impe voor de Gentse ondernemingsrechtbank. Volgens zijn voormalige distributeur Alcobrands werd het contract abrupt en zonder de correcte opzegtermijn opgezegd. Zij hebben het merk mee groot gemaakt, deals gesloten met Carrefour, Colruyt en Prik & Tik. En van de ene op de andere dag werden ze bij het oud vuil gezet, stelt hun advocaat. Het bedrijf eist daarom een fikse schadevergoeding van 360.000 euro, oftewel twaalf maanden opzegvergoeding. De advocaten van Tout Bien betwisten die lezing met klem. Volgens hen werd de samenwerking netjes beëindigd op 31 juli 2024. Er is nooit exclusiviteit beloofd aan Alcobrands, klinkt het. Robert Van Impe nam daarna zichtbaar aangeslagen het woord, aldus HLN. “Onze start-up is nog altijd verlieslatend. Dit is een passieproject, mijn kindje. Het merk is groot geworden door mijn bereik op sociale media, niet door miljoenenbudgetten. En dan vragen ze ons negen keer onze omzet? Dat is absurd. Dit voelt als spierballengerol van een mastodont, een poging om een kleine ondernemer kapot te maken.” aldus de jonge ondernemer. Uitspraak op 14 oktober.
