De miljoenen dividenden van pastoor Mellaerts en de Boerenbond

Pastoor Mellaerts. (Foto: RV)

Mocht de MRBB, of voluit Maatschappij voor Roerend Bezit van de Boerenbond, een familiaal bedrijf zijn, hij zou met een opgebouwd vermogen van 5,9 miljard euro op de zesde plaats staan in onze ranglijst. De holding MRBB is de financiële poot onder de Boerenbond. Belangrijke activa zijn onder meer 13 % in de bankengroep KBC, de sociale secretariaten SBB en Acerta, de keten Aveve en de investeringsbedrijven Arvesta en Agri Invest. In 2020 was dat opgebouwd vermogen 4,3 miljard euro. Nu ligt dat dus bijna 50 % hoger. Over die zes jaar keerde MRBB gecumuleerd 196 miljoen euro dividend uit. Dat maakt de Boerenbond tot één van de machtigste belangengroepen van het land. Die dividenden komen bij de Boerenbond zelf terecht in hoofdzaak via de stichting Pastoor Mellaerts die 76 % controleert van MRBB. Wie aan de stichting iets wil veranderen moet de toestemming krijgen van vzw Boerenbond, Landelijke Gilden vzw, Ferm vzw en KLJ & Groene Kring vzw, zeg maar de zogenaamde Landelijke Gilden. Sterkhouder van heel deze constructie is de Limburger Lode Ceyssens, vroeger Vlaams parlementslid voor CD&V en nu voorzitter van de Boerenbond. Zijn raad van bestuur omvat naast een aantal Boerenbond gelieerde bestuurders ook de vroegere rector van de KU Leuven Luc Sels en manager Marleen Vaesen.

MRBB haalde in 2025 een geconsolideerde omzet van 1,84 miljard euro, 4,4 procent minder dan een jaar eerder. Die daling is het gevolg van een minder cijfer bij de land- en tuinbouwerpartner Arvesta die moest afrekenen met een neerwaartse trend in de prijzen voor landbouwproducten en landbouwmachines. De holding kon 2025 afsluiten met een nettogroepswinst van 463 miljoen euro, het op twee jaar na beste cijfer ooit. De winst over 2024 was alvast met 521 miljoen euro 11 procent hoger dan die van 2025. Het dividend steeg licht van 42,9 miljoen naar 43,2 miljoen euro.

Nog even over pastoor Jacob Ferdinand Mellaerts. Die was tussen 1873 en 1888 pastoor van de parochie Heist-Goor, deelgemeente van Heist-op-den-Berg. Zijn pastoorschap stond helemaal in het teken van de bouw van de Sint-Alfonsiuskerk, annex een ruime pastorij met grote tuin voor zichzelf. Pastoor Mellaerts was geen gemakkelijk man om mee te werken. Dat ligt waarschijnlijk ook aan de basis van zijn opmerkelijke levensrealisaties. Zijn belangrijkste bezorgdheid, naast de kerk en pastorij, was de de ontwikkeling van de boerenstand. 1880 was het begin van een zware landbouwcrisis in Vlaanderen. In februari 1887 richtte Mellaerts in zijn parochiekerk de eerste boerengilde op. Samen sterk, was het leidmotto. In 1888 verliet pastoor Mellaerts Goor. Zijn sterke persoonlijkheid botste met de plaatselijke kerkelijke overheid. Daarop moest hij het dorp verlaten. Hij verhuisde naar Leuven, waar hij in 1890 de Boerenbond stichtte. Zelf werd hij geen voorzitter. Daarvoor had de priester een bekende politicus aangezocht, namelijk Joris Helleputte. Tien jaar lang trok Mellaerts door Vlaanderen om de nieuwe Boerenbond te promoten. Naar Duits model richtte in vele dorpen Raiffeisenkassen op, collectieve krediet- en spaarinstellingen, voorlopers van Cera, later opgeslorpt door KBC. Maar ook dan botste hij met de autoriteit, dit keer met zijn eigen voorzitter Joris Helleputte. Mellaerts wou dat de Boerenbond zelf producten voor de landbouw ging kopen en verkopen. Maar Helleputte vond dit oneerlijke concurrentie voor de middenstand. In 1902 nam Mellaerts ontslag als ‘algemeen schrijver’ van de Boerenbond. Hij kreeg als afscheid een mooie pensioenregeling. Die gevoeligheid voor de middenstand is tot op vandaag blijven bestaan. De middenstand vormt immers mee één van de pijlers onder de katholieke zuil naast de vakbond en de boerenbond.